İş Görüşmesinde Kaçınılması Gerekenler

İş bulmak için aylarca sarf ettiğiniz çabayı iş görüşmesi sırasında mahvetmemek için işe alım sürecinde en sık yapılan yanlışları bu yazımızda derledik. İşte, iş görüşmesi sürecinde kaçınmanız gereken hatalar.

Kusursuzmuş gibi Davranmayın!

Çoğu insan iş görüşmesi sırasında gerçeğin aksine kusursuz bir karakteri olduğunu düşünür. Aslına bakılacak olursa gerçek hayatta kimse mükemmel değildir. Hepimizin belli kusurları vardır; fakat iş görüşmesinde sanki herhangi bir defomuz yokmuş gibi karakterimizin zayıflıklarını kabullenmemeye çalışırız. Örnek vermek gerekirse iş görüşmelerinde en sık duyulan sorulardan biri olan “En büyük zayıflığınız nedir?” sorusuyla karşılaşıldığında aslında işverenin adaydan beklediği dürüst bir cevaptır. Bu soruya samimi bir cevap vermek iş hayatınız boyunca işvereninizle sağlam bir diyalog kurmanıza yardımcı olacaktır.

Eski İşi veya İşvereni Kötülemeyin!

İş görüşmesi esnasında en sık karşılaşılan sorulardan biri de önceki işinizi neden bıraktığınız olacaktır. Böyle bir durumda çalıştığınız kurum veya patronunuzu kötülemek iş görüşmesinde tarafınıza eksi puan yazabilir. Genellikle sizinle iş görüşmesi gerçekleştiren kimse olayların nesnelliğini yargılayacak pozisyonda değildir ve bu durum görüşmeyi gerçekleştiren kimsede sizin eski işinizde sorunlarla başa çıkma bahsinde zayıf kaldığınız algısı yaratabilir.

Şirketin Web Sayfasını Ziyaret Etmemek

İş görüşmesi öncesinde mutlaka görüşmeyi gerçekleştireceğiniz şirketin web sayfasını ziyaret edin. Böylelikle şirketin vizyonu, hangi alanda faaliyet gösterdiği ve çalışma koşulları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda iş başvurusunda bulunan adayların büyük bölümünün şirketlerin web sitelerini ziyaret etmedikleri saptanmıştır.  Başvurduğunuz şirketin faaliyet alanları hakkında bilgi sahibi olmak iş görüşmesinde elinizi kuvvetlendiren etkenlerin başında gelir.

Teşekkür Etmeyi Unutmayın

Elinizde sağlam bir özgeçmiş olabilir. Hatta başvurduğunuz pozisyon için oldukça kalifiye bir çalışan olabilirsiniz. Fakat iş görüşmelerinde işverenin takım çalışmasına yatkın bireyleri başına buyruk ve herhangi şükran belirtisi göstermeyen kimselere nazaran istihdam etmek adına daha çok tercih ettiklerini aklınızdan çıkarmayın. İşvereni etkileyen dolu bir özgeçmişten çok samimi ve nezaketli davranışlardır.

Başlangıçta Maaş Konusunda Pazarlık Etmeyin

Genellikle firmalar iş alımında adayların karakterleri ve başvurdukları pozisyon için yeterli olup olmadıkları konusunda ince eleyip sık dokuyor. Bu yüzden birden fazla görüşmeye gitmek kaçınılmaz oluyor. Bu görüşmelerde en sık yapılan yanlışlardan biri size teklif edilen ücret üzerinden henüz işe kabul edilmeden pazarlık etmek olarak göze çarpıyor. Bu durum iş görüşmesi sırasında gerginliğe ve iplerin kopmasına sebebiyet verebiliyor.

İş Görüşmesine Giderken Yanınızda Kimseyi Götürmeyin

İş görüşmesi esnasında yapılan en büyük hatalardan biri de görüşmeye giderken yanınızda birini götürmek olur. Bu durum görüşmeyi gerçekleştiren kişinin gözünde özgüven eksiğiniz olduğu izlenimi oluşturur. Görüşmeyi son derece olumsuz etkiler ve işverenin gözünde başvurduğunuz pozisyon için karakter olarak yetersiz olduğunuz algısını oluşturur.

Görüşmenin Sonunda Soru Sormayı Unutmayın

Çoğu iş görüşmesi sonunda adaylar “Bir sorunuz var mı?” sorusuyla karşılaşır. Böyle bir durumda soru sormamak görüşmeyi gerçekleştiren insan kaynakları uzmanında sizin şirket hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığınız algısı oluşturabilir. Unutmayın ki görüşme sırasında onlarca soruya muhatap olup görüşmenin sonunda soru sormamak kıvrak bir zekaya sahip olmadığınız izlenimi yaratacaktır.

Referanslarınız Hakkında Yalan Söylemeyin

İş başvurusunda bulunan adayların düştüğü yanlışlardan biri de referansları hakkında yalan bilgiler vermek olarak dikkat çekiyor. Unutmayın iş hayatında en zor kazanılan şey güvendir. Referanslarınız hakkında yalan bilgiler vermek kariyerinizin başlamadan son bulmasına yol açabilir. Bu yüzden samimi bir tavır takınıp bu konuda doğru bilgiler vermek iş bulmanızı kolaylaştıracak bir etken olacaktır.

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.