İş Bulma Süreciyle İlgili Tavsiyeler

Ağ kurmak profesyonel iş yaşamında herkesin kullandığı öğrenilmiş bir beceridir. Size profesyonel hayatınızda birçok olanak sağlar. Bu yazıda iş bulma konusunda ağ kurmanın önemi hakkında girişimcilere yardımcı olacak bazı tavsiyeleri derledik.

Geniş Ağınız Sayesinde İş Bulmanız Kolaylaşır

İşsiz kalmak genellikle ani ve beklenmedik bir olaydır. Çoğu insan bu durumda dişlileri hemen değiştirmek ve iş potansiyelini verimli bir şekilde geliştirmeye başlamak için gereken ağ oluşturma becerilerine sahip değildir. Ağ oluşturma sürecinden rahatsızlık duymak, süreci bilmemek, doğa tarafından utangaç olmak veya geçmişte ağa ihtiyaç duymamak gibi pek çok sebep buna sebebiyet vermiş olabilir. Ne yazık ki, geçişteki insanlar ağa başvurmak zorundadır, çünkü insanların yüzde 60 ila 80’inin bir sonraki işlerini ağ kurma yoluyla aldıkları görülmüştür.

Bağlantı Ağınızı Geliştirin

İş bulma ağının amacı, tavsiye almak, bilgi almak, yönlendirmek için yalın ilişkiler kurmaktır. Amaç, kişisel bağlantı alanınızı genişletmektir. Elbette, ağınızda yer alan tanıdığınız biri kişi önemlidir, ama bu durumda, eşit ya da muhtemelen daha da önemli olan, sizi kimin tanıdığıdır. Sonuçta, iş arayan sizsiniz.

Ağ, öğrenilmiş bir beceridir. Ağ kurmak bahsinde başarılı olmak için kadın veya erkek olmanız gerekli değildir. Ağ oluşturma, geçmişte kendileri için çalışan arama araçlarını ve stratejilerini listeleyebilen kişilere danışmanlık da içerir. İnsanlar kendi başarı hikayelerini paylaşmayı severler. Kişileri kendi arama araçlarınızı oluşturmaya dahil edin. Gizli iş piyasasını açmaya çalışın. Henüz reklamı yapılmamış veya hiç olmayacak olan iş fırsatlarına bu sayede ulaşabilirsiniz.

Ağ Kurmada İletişim Becerilerinin Önemi

Ağ oluştururken, saygılı, tutarlı ve dakik olmaya özen gösterin. Böylece insanlar bir yandan size yardım etmeye istekli olacaklardır. Gülümseyen ve etrafına pozitif enerji yayan biri olmak son derece önemlidir. Bu özellik ağ kurmak için çok etkilidir. Unutmayın, sergilediğiniz beden dili, dost olduğunuzu ve diğer kişi ile iletişiminizin tadını çıkardığını ifade eder. Profesyonel hayatta kim kederli biri veya negatif düşünen kimseyle ilişkili olmak ister ki? Herkes ağ kurarak belli bir hedefe ulaşmak ister ve bu bile başlı başına bir yüktür. Bu yüzden diğerleri genellikle başkasının sorunlarından haberdar olmak istemezler. Kendinizle ilgili samimi ve yararlı bir görüntü yansıtmanız ağ kurmak konusunda size yardımcı olacaktır. Diğer kişinin konuşmasına izin verin. Sohbeti tekelleştirmeyin. İletişim bilgilerini değiştirin ve bir iki gün içinde takip etmeyi kabul edin. İyi bir ağ oluşturucu olarak, bir işe girme şansınızı birkaç kat artırırsınız.

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.