İnstagram ile İşleri Bir Tık İleriye Taşımak

Günümüzde sosyal medyayı aktif olarak kullanmayan şirket neredeyse yok. Sosyal medyada doğru pazarlama tekniklerini kullanarak iş geliştirmek oldukça mümkün. Instagram, 2017’den günümüze dek alınan veriler göz önüne alındığında son yılların en popüler sitesi olmuş durumda. 2018 yılında günlük kullanıcı sayısı 1 milyarı bulan site bu rakamlarla Facebook, Snapchat ve Twitter gibi benzerlerini sollamış durumda.

Amerika menşeli Social Media Examiner isimli kurumun yayınladığı Sosyal Medya Pazarlama Endüstrisi raporuna göre Instagram’ın popülaritesi önümüzdeki dönemde de artacak gibi duruyor. Bu kurumun hazırladığı ankete katılan pazarlamacıların %69’u Instagram üzerinde reklam harcamaların artacağını düşünüyor. Öte yandan aynı ankette pazarlamacıların iş geliştirmek adına Instagram’dan daha iyi nasıl yararlanacakları bahsinde eğitim görmeye yoğun ilgi duydukları da belirtildi.

Instagram Nedir?

Peki, Instagram gerçekte ne işe yarıyor? İş geliştirmek için size nasıl olanaklar sağlar? Uzun yıllardır hizmet veren bir sosyal medya sitesi olan Instagram önceleri insanların fotoğraf ve video paylaşabildiği bir siteyken günümüzde onu benzerlerinden ayıran en büyük özellik kısır politik tartışmaların dışında kalarak kendini sürekli yenilemesi olarak dikkat çekiyor. Canlı video yayını özelliği sayesinde Youtube ile yarışacak kıvama gelen sosyal medya platformu rakipleri Snapchat’in en popüler özelliklerinden bazılarını bünyesine katmış durumda.

Instagram platformunda yeni olsanız bile bu siteyi etkin ve doğru bir biçimde kullanarak iş geliştirmek için izleyeceğiniz yolları araştırdık.

Hashtagler Kullanın

Instagram’ı iş için kullanmıyorsunuz bile hashtag kullanımı yaptığınız paylaşımın filtrelenmesi ve daha çok insana ulaşması açısından son derece önemlidir. Hashtag kullanarak paylaşımınızı belli bir kategoriye sokmuş olursunuz. Instagram bir paylaşımda en fazla 30 adet hashtag kullanılmasına olanak tanır. Bu sayede yaptığınız işle ilgili olarak daha çok organik kullanıcıya ulaşmanız sağlanır. Yalnız hashtag kullanırken dikkat etmeniz gereken husus paylaşımlarda hashtagleri kullanırken popüler, yaygın olarak kullanılan etiketlerle karıştırmamalı ve içeriğinize uygun etiketler belirlemelisiniz.

Hikaye Araçları Kullanın

İşinizi geliştirmek ve dolayısıyla da yaptığınız paylaşımın daha fazla etkileşim almasını arzuluyorsanız, Instagram’ın hikayeler bölümünde yer alan sorular ve anket özelliklerini kullanmanız faydalı olacaktır. Serbest çalışan biriyseniz bu özellik sayesinde müşteriler veya işinize ilgi duyan kimselerle gerçek zamanlı fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Üstelik bu iş için herhangi ücret ödemeniz de gerekmez.

Coğrafi Konum Etiketleme

Instagram’daki herhangi bir küçük işletme sahibi için, iş yerinizde konum etiketleme kritik önem taşır. Şehrinizdeki herkesin cep telefonunda iş yerinizin bir not defterine sahip olduğunuzu düşünün. Bir işletme sahibi veya işletmecisi olarak, işletme hesabınızdan içerik gönderdiğinizde, işletmenizin konumunu postaya eklediğinizden veya bulunduğunuz yeri etiketlediğinizden emin olun. Bu sayede, bölgedeki diğer kullanıcılar hesabınızdaki yayınları görebilir. Bu da haliyle size daha fazla müşteri kazandıracaktır.

IGTV

Youtube’un dikey video biçiminde de olsa uzun süreli video yüklemelerine yanıtı. Her ne kadar IGTV, standart içerikli 60 saniyelik aralığa uymayan video içeriklerinin yeniden kullanılması için içerik oluşturucuların ve etkileyicilerin öncelikli olarak kullandığı yeni eklenen bir özellik olsa da, IGTV, profesyonelce üretilen video içeriklerinin markalara veya işletmelere gösterilmesi için kullanılabilir. Bu sayede markanızın veya işletmenizin her gün 1 milyardan fazla kullanıcının giriş yaptığı bir platformda reklamını yapmak iş geliştirmek adına size büyük olanaklar sağlayacaktır.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC)

Instagram’ın Twitter’ın retweet özelliğine cevabı olan bu özellik sayesinde hesabınız başka birinin hikayesinde etiketlendiğinde, onun hikayesini sizinkine ekleme seçeneğiniz vardır. Bu, müşterilerinizi teşvik etmek için önemli miktarda günlük yaya trafiği olan herhangi bir işletme için güzel bir teşviktir.

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.