Girişimcilik nedir?

İş ve ticaret hayatımızda bolca karşılaşırız. Halk arasında pek fazla kullanılmasa da her sıfırdan iş kuracak ve bu işe profesyonelce yapmayı hedefleyen kişiye girişimci, yaptığına ise girişimcilik denir. Ancak bu sadece yüzeysel bilgidir. Bu yazımızda girişimci ve girişimcilik hakkında detaylara değineceğiz.

Girişimci Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere girişimci bir işe girişen ya da bir şeylerin hareketlenmesini sağlayan kişidir. Özetle kendi işini kuran kişilere girişimci denir. Sadece iş kurmak ile değil proje, etkinlik, yeni bir ürün veya icat gibi fikir ve hizmet konularında önde gelen kişilere de denir. Girişimcilik ise bu kişi veya kişiler tarafından düzenli olarak yapılması haline de denebilir.

İlla bir projeyi veya icadı kendi üretmesine gerek yoktur başkası tarafından oluşturulan proje, icat ve fikirler doğrultusunda hayata geçirmesi de girişimci olması için bir sebeptir. Girişimciler işe yön verir, ekibin başında gelir ve ekibini yönetmesini, motive etmesini bilir. Böylece hem işini hem de ilişkilerini ileri boyuta taşır. Sorumluluk sahibi olamayan bir kimse kesinlikle girişimci olamaz çünkü yapacağı işten veya yürüteceği projeden direkt olarak sorumludur.

Girişimci bir kişi genel olarak karşısına çıkan sorunlardan yakınmak yerine hem çözüm üretir hem de o sorunu kazanca çevirmesini bilir. Genellikle ucu bucağı belli olmayan bir hayalleri vardır ve o hayallerin peşinden emekleyerek giderler. Girişimcilik ruhuna sahip bir girişimci iş hayatında belli bir düzene sahip olmaz ilerlemek için farklı yöntemler farklı işler dener ve yapmasını bilir. Başkalarının yaşadıklarından ve kendi geçmişinden esinlenerek yeni çözümlere başvurur. Bu sayede yaptığı işi veya projeyi başarı ile tamamlar.

Girişimcilik Nedir?

Kısacası bir yaşam tarzıdır. Girişimcilik karalılık, yaratıcılık, risk alabilme, liderlik ve heyecan gibi duyguları beraberinde getirir ve bunlar olmaz ise girişimci ve girişimcilik asla olamaz. Girişimcilik bir şey üretirken veya proje yürütürken öncü olmaya ve yön vermeye çalışmaktır kısacası girişimci olmak istemektir. Cesaret, tutku ve durmaksızın çalışmayı gerektiren bir iştir kolay kolay pes edenler asla girişimcilik yapamazlar. Bu üç duyguya sahip olan bir insanın pes etmesi mümkün değildir. Böylece kuracağınız yeni bir işte kısa sürede yükselebilir, yaptığınız bir projede ise beklenmedik bir başarı elde edebilirsiniz. Ama her işte olduğu gibi girişimcilik de aşmanız gereken engeller ve mücadele etmenizi gerektiren kişiler olacaktır. Bir iş kurmadan önce o işin tüm detay ve istatistik bilgilerine sahip olmaya, işin ileride getireceği artılarına ve eksilerine hakim olmaya girişimcilik diyebilir.

Girişimcilik yolunda ilerleyen bir kimsenin karşısına çıkacak bir problemde geçmişi, geleceği ve önceden neler yapılmış daha farklı ne yapılabilir gibi düşünceleri elde etmesi gerekir. Bu sayede her çıkacak sorun ile baş edebilir ve girişimcilik basamaklarını çıkabilirsiniz. Girişimcilik, girişimci olmak demektir böylece girişimci bir kimse neler yapıyorsa burada da olması gerekir yani girişimci ve girişimcilik terimlerini iç içe sayabiliriz. Çünkü girişimci olmadan girişimcilik yapamayız, girişimcilik yolunda ilerlerken girişimci olmayı başarabiliriz. Girişimci tüm sorunlar ile baş edebilir hatta bu sorunlar karşısına çıktığında sevinçle karşılayabilir kişi olmaktır. Böylece daha rahat ve farklı metotlar ile çözümler geliştirebilirsiniz. Girişimcilik yolunda ilerlemek için girişimci olmanız, girişimci olabilmek içinde yaptığınız işe inanmanız, maddi manevi kendinizi o işe adayıp kesinlikle vazgeçmemeniz gerekmektedir. Bir iş hakkında tüm detayları bilseniz dahi öğrenmeye, keşfetmeye açık olmanız gerekmektedir girişimciliğin temelinde öğrenmek ve yenilikler yatmaktadır.

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.