En Çok Kazandıran Freelance Meslekler

Freelance iş modeli, bağımız bir biçimde, hiçbir kuruma bağlı olmadan, kendi kendinin patronu olmaktan geçmektedir. Freelance meslekler ya da çalışma şekli halk ağzında serbest meslek olarak geçmektedir. Freelance meslekler firmalara belli bir sözleşme ile bağlı kalmak yerine, kısa vadeli projelerde çalışıp para kazanmayı hedefler.

Derin Öğrenme (Deep Learning)

Televizyon, tablet, telefon ve sürücüsüz araçlar gibi cihazlardaki yüz tanıma, ses kontrol sistemlerinin arkasında oldukça donanımlı, derin öğrenme metotları bulunmaktadır.

Günümüzde yapay zekanın bu kadar ön planda olması, derin öğrenmenin en çok kazanan freelancer meslekler içine girmesini sağladı. Derin öğrenme, insan beyninden ilham alınarak ortaya çıkmıştır. Derin öğrenme metodunda tanımlanmış veya yapılandırılmış bir veri bulunmamaktadır. Yani komutlar aracılığı ile değil öğrenmeye dayalı olarak geliştirilmiş bir metottur. Bu alanda uzmanlaşmış kişilerin, algoritmalar konusuna tam anlamıyla hakim olması gerekmektedir. Bunun yanında Java, Pyhton, Perl, Tensorflow, C++ ve Matlab gibi programlama dillerine de hakim olmaları gerekmektedir. Bu uzman kişiler saatte yaklaşık olarak 115 USD kazanmaktadırlar.

Blok Zinciri (Blockchain)

2017 yılının son çeyreğinde kripto para birimlerinin ani sıçraması, Blockchain teknolojisi işlerinin saatlik olarak 87 USD kazanılmasını sağladı ve bu yüzden listemizin 2. sırasını bu mesleğe ayırdık. Blockchain teknolojisi paranın güvenliğini sağlamada başrol oynamaktadır. Blockchain, teknolojiye merak salmış insanlar için oldukça fazla imkanlar sunmaktadır. Blockchain teknolojisinin ürünü olan kripto para birimlerinin en ünlüleri Bitcoin, Ethereum ve Ripple’dır. Bununla birlikte kripto para piyasasında daha saymadığımız yüzlerce coin bulunmakta ve her geçen gün bu sayı artmakta. Bahsettiğimiz Blockchain işi ile uğraşanların asıl görevi yeni çıkan kripto para birimleri için bir Blok Zincir tasarlamaktır. Bu tasarlamada ki amaç ise para birimini değiştirme ve para bozdurmaya yardımcı olacak yöntemler bulmaktır. Bu yöntemler, şirketlerin müşterilerinin alım-satım yapmasını kolaylaştırmaktadır. Blockchain uzmanlarının Pyhtın, Solidity ve C++ programlarına hakim olması gerekmektedir.

Robotlar ve Robotik Sistemler

Günümüzde ki insanların çoğu robotların aşırı gelişip işlerinin elinden alınması konusunda endişe duymaktadır. Bu endişenin aslı astarı var mıdır diye soracak olursanız, evet maalesef böyle bir durum ilerleyen yıllarda oldukça mümkün görünmektedir. Donanımlı robotlar geliştiren robotik ve teknolojik şirketlerin sayısı zaman ilerledikçe artış göstermektedir. Günümüzde robotlar insanların yaptığı bazı işleri yapabilse de kendilerinin üretimi için hala insana ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple bu sektör en çok kazandıran freelancer meslekler arasında gösterilmektedir ve saatlik kazanç yaklaşık 78 USD kadardır.

Bitcoin

Bitcoin, herkesin bildiği üzere 2017 yılının gündemine bomba gibi düşmüştü. 2017 yılına 900 USD ile giren Bitcoin yıl sonuna kadar 20.000 USD’yi görmüştü. Bu da Bitcoin’i geçtiğimiz senenin en gözde yatırım aracı ve para birimi yapmıştı. Şu an ise Bitcoin fiyatı yaklaşık 6.500 USD kadardır. Günümüzde Bitcoin için çok fazla yorum yapılmakta ve bu yorumların hiçbiri birbiri ile uyuşmamaktadır. Oldukça tutarsız olan yorumlar neticesinde Bitcoin’in fiyat hareketi de bir o kadar tutarsızlaştı. Kimi insanlar Bitcoin’in zirveye çıkacağını fiyatların tavana vuracağını iddia etse de, kimi insanlar da Bitcoin’in dibe çakılacağını söylemektedir. İlk çıkış tarihi olan 2009 yılında Bitcoin, hem kripto para dediğimiz paraların ilk ve tek örneği hem de Blockchain teknolojisinin kullanıldığı tek mecra idi. Bitcoin’in zaman içerisindeki konumu ne olursa olsun, kendi piyasası içinde oldukça revaçtadır. Bu işi yapmak isteyen insanların para transferi ve ticaret sağlayabilecekleri otomatik araç gereçleri yaratabilmesi gerekir. Daha birçok kazanç seçeneği olan Bitcoin freelancer çalışanlarının Ruby, Javascript, Pyhton, PHP gibi programlama dillerine hakim olması gerekir. Bu iş ile uğraşanların saatlik kazancı ortalama 64 USD’dir.

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.