Doğru İş Ortağı Nasıl Bulunur?

Yeni bir iş fikri buldunuz fakat tek başına altından kalkamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Yoksa çoktan bir iş kurdunuz ama yüksek iş yükü altında ezilip kaldınız mı? İşte bu noktada en büyük çare kesinlikle iyi bir ortak bulmaktır. Bir ortak sizin için çok büyük bir yardımcı olabilir. Girişimciler her şeyi tek başlarına yapmaya kalktıklarında iş yükü altında ezilip sonrasında ise yorgun düşüp pes edebiliyor. Bu yüzden de en büyük hata olarak bu gösterilebilir. Oysaki her şeyi kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Bir ortak ile birlikte çalışarak çok rahatlıkla bir şirket kurabilir, girişiminizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda alacağınız kararlar için danışabileceğiniz bir kişi daha olacak. Üstelik eğer bu ortak ekstra bir yeteneğe sahipse de size katacağı bambaşka şeyler olabilir. Fakat herkesle ortak olunmaz tabi ki. Burada asıl soru şu. Böyle bir ortağı nerden bulabilirim. Aslında bu bazen çok tesadüfi de olabilir. Gelecekteki iş ortağınızla hiç tahmin etmediğiniz bir yerde de tanışabilirsiniz. Fakat tabi ki siz böyle bir tesadüf beklemeyeceksiniz. Bunun için bazı işler yapmalı ve sizin için ideal ortağı bulmalısınız.

Çalışanlar

Aslında burada bahsettiğimiz şey çalışanlardan ziyade çalışan havuzu olarak ifade edilen bir kavramdır. Bu geçmişte iş yaptıklarınız ve arkadaşlarınızdan oluşur. Şu anda hali hazırda çalıştıklarınızdan biri ile ortaklık kurmak aranızdaki ilişki ve zaten işi bilen birisi olması açısından önemlidir. Her türlü daha önce çalışmakta olduğunuz kimseler ile ortaklık kurmak yeni tanışacağınız insanlara göre daha avantajlı olacaktır. Çünkü hem birbirinizi bir süredir tanıyor olacaksınız hem de nasıl çalıştığını biliyor olursunuz. İş disiplini, çalışkanlığı gibi birçok etkenden haberdar olacaksınız. Mevcut çalışanlarınızdan biri ile ortaklık kurmak ya da önceki çalışanlarınızdan biri ile ortaklık kurmak birçok açıdan size avantaj sağlayabilir.

Arkadaşlarınız

Ortaklık konusunda en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi budur. Bunun en büyük sebebi arkadaşlar ile ortaklık kurmanın çok daha kolay olmasıdır.  Bu konuda çok fazla örnek var. Öyle ki bazı uzmanlar buna şiddetle karşı çıkıyorlar. Evet, gerçekten de bazı örnekler gösteriyor ki arkadaşlar ile birlikte iş kurmak felaket doğurabiliyor. Ama öte yandan bugünün büyük şirketlerinden bazıları da arkadaşalar tarafından kurulmuş. Bir arkadaşla ortaklık kurmak demek mutlaka bir elmanın iki yarısı olacağınız anlamına gelmiyor. Birçok örnekte birbiri ile çok zıt iki arkadaş şirket kurduğunda çok başarılı olabiliyor. Arkadaşlık ile iş kurmanın en kötü yanı maalesef iş kötü giderse arkadaşlığından olabilecek olmanızdır. Ancak bu da tabi ki arkadaşlarınıza ve arkadaşlığına bağlıdır. Ortağınızı seçmeden önce belki de bu konuları konuşup önceden bir anlaşma sağlamak mantıklı olabilir. Sizinle aynı pencereden bakan bir arkadaş ile ortaklık kurduğunuzda işler çok daha iyi gidebilir.

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.