Deneyimsiz Adaylara İş Bulma Tüyoları

Hayatımızı devam ettirmek için her insanın çalışması ve para kazanması gerekir. Fakat birçok işveren iş deneyimi olmayan adaylara şans tanımak istemez. Kişilerde bu gibi durumlarda iş bulmaları için oldukça zorlu bir süreç ile karşı karşıya kalırlar. Adaylar öğrenim hayatlarına nokta koyduktan sonra heyecan ile iş aramaya başlarlar. Biran önce kariyer planlarını çizmek için adım atarlar. Birkaç iş görüşmesi geçirdikten sonra kendilerini umutsuzluğa yönlendirirler. Lütfen bu tarz umutsuzlukları kafanızdan atın. Her iş görüşmesine giderken olumlu ve pozitif düşünün ki olumlu ve pozitif geçsin iş görüşmeniz.

 

Doğru Bir CV İle Bir Adım Önde Olun

 

İş deneyimi olmayan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi doğru cv hazırlamaktır. Akıllıca oluşturulmuş, düzenli, anlatımı düzgün bir cv ile işverenin heyecana kapılmasını sağlayın. Az içerikli özgeçmişlerden uzak durun. Bunu yazsam ne faydası olacak diye düşünmeyin. Hem görsel olarak süsleyin özgeçmişinizi, hem hobilerinizden bahsedin. Katıldığınız seminerler veya kurslar varsa onları yazın, gerekirse katılım belgelerini ek olarak ekleyin. Sizin için ufak görünen bir detay bir işveren tarafından hoş karşılanıp, olumlu ve pozitif bir dönüş yaratabilir.

 

Özgeçmiş oluşturulurken en çok akılda düşünce yaratan yer, “Tecrübeler/Deneyimler” kısmıdır. Yeni mezun olan kişiler olsun daha önceden bir sektörde tam zamanlı çalışmamış kişiler olsun bu kısmı doldurmaktan oldukça çekinirler. Bu kısım doldurulurken varsa Staj yaptığınız, part-time çalıştığınız, kısa süreli bile olsa her yaptığınız işi eklemeye çalışın. Çünkü her işveren yanında azda olsa bir çalışma geçmişi olan işçi çalıştırmak ister. Bu sayede kendinize bir değerlendirilme şansı vermiş olursunuz.

 

CV Oluşturuldu Sıra İş Aramakta

 

İş bulmak için birçok platformdan yardım alabilirsiniz. Buna başlarken dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi sevdiğiniz işi bulmak olacaktır. İş deneyimi olmayan kişiler arama yaparken önlerine tecrübeli eleman arayan ilanların çıkmaması için, deneyimsiz, vasıfsız ve yetiştirilmek üzere gibi anahtar kelimeler yazarak kendilerine uygun iş ilanlarını önlerine çıkarabilirler. Bu bağlamda hem umutsuzluğa kapılmamış olup, hem de değerli vaktinizi boşa harcamamış olursunuz.

Bazı iş kollarında işverenler iş deneyimi olmayan kişileri eğitmek üzere işe alabilirler. Deneyimli eleman başka bir şirkette aynı pozisyonda daha öncesinde çalıştığı için o kişiyi yeni şirket politikasına adapte etmek zor olabilir. Hem de siz, eğitilmek üzere gibi işlere güzel hazırlanmış bir özgeçmiş ile başvuru yaparsanız, bu işi gerçekten istediğinizi ve o pozisyona saygı duyduğunuzu göstermiş olursunuz. Buda işveren gözünde çok pozitif bir yaklaşım yaratır.

İş deneyimi olmayan kişiler kendilerini iş bulabileceğine adapte etmesi gerekir. Çünkü deneyimli, vasıflı, yılların tecrübesini barındıran kişiler bile bir işten ayrıldıktan sonra kendilerine yeni bir işi hemen bulamayabiliyorlar. Bunu göz önünde bulundurarak her gün iş arama platformlarında düzenli bir şekilde başvuru yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Unutmayın pes edip, umutsuzluğa kapılırsanız iş bulmanız daha da zorlaşacaktır.

 

İş Deneyimi Yoksa Ücretlere ve Şartlara Fazla Takılmayın

 

Her kişinin hayallerinde rahat işlerde az çalışıp çok para kazanmak vardır. Bu gibi durumlarda iş deneyiminiz yoksa maaş tutarlarını çok kafanıza takmamanız gerekiyor. Şartlar zor olabilir. Evet, belki çok yorulacağınız bir işte seçmiş olabilirsiniz fakat bunlar işe başladıktan sonra kolayca üstesinden gelebileceğiniz problemlerdir. Eğer bir görüşmeye çağırıldıysanız, ücret ve şartlar konusunda işvereniniz ile görüşün. İşvereninize danışarak daha iyi olanaklar yaratmaya çalışın kendinize. Ama çokta seçici olmayın, siz önce iş deneyimi kazanmak için bu şartlar da fedakârlık gösterin. İşveren ilerde sizin için ücret ve şartlarda iyileştirmeler yapacaktır.

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.